نورپردازی اتاق کودکان از عناصر مهمی می باشد که والدین می بایست توجه بسیار زیادی به این موضوع داشته باشند. روانشناسان معتقدند که تا قبل از 2 سالگی مهمترین ویژگی برای اتاق کودک آرامش و ثبات است و در صورت عدم ثبات و آرامش، نمی تواند نقشه ذهنی درستی از محیط اطرافش داشته باشد، در نتیجه اگر ثبات نباشد کودک احساس آرامش نمیکند و نمیتواند با فضا ارتباط خوبی برقرار کند.

با توجه به موضوعات ذکر شده می بایست توجه خاصی به مساله روشنایی اتاق کودک داشته باشیم

  • نوری متناسب با ویژگی­های اتاقتان انتخاب کنید و از روشنایی­ های زیاد خودداری کنید؛ نور ملایم اتاق کودکتان را گرم و جذاب کرده و از خستگی یا آسیب به بینایی کودک دلبندتان جلوگیری می­کند. در صورتی که قصد دارید از تزیینات سقفی در اتاق کودکتان استفاده کنید بهتر است از نورهای شدید استفاده نشود، زیرا نوزادان وقت زیادی را برای خیره شدن به سقف میگذرانند و استفاده از نور شدید باعث آسیب جدی به بینایی کودک میشود.
  • چراغ هایی را انتخاب کنید که حس آرامش را در کودک القا نماید و بهتر است، سعی کنید برای مثال از چراغ های هالوژن در اتاق کودکان استفاده نکنید. این دسته از لامپ های پرنور، پیامدی جز ایجاد اضطراب و ناراحتی در کودکان ندارند و بهتر است تا جای ممکن، از نور روز و یاچراغ هایی با نور طبیعی که حساسیت کمتری برای کودکان دارند استفاده کنید.
  • از چراغ­های ایستاده در کنار اتاق جدا خودداری کنید، زیرا خطرات جبران ناپذیری به همراه دارد و بهتر است که برای جایگزین آنها، ازشب خواب هایبا طرح و المان­ های کودک استفاده کنید تا آرامش بیشتری برای کودکتان به ارمغان بیاورد.

  • در استفاده از لامپ مناسب اتاق کودکتان دقت کنید، زیرا برخی از لامپ­ ها به شدت داغ می­شوند و بهتر است برای جایگزین از لامپ­ های کم مصرف یا LEDاستفاده کنید.
  • هر بخش از اتاق نورپردازی ویژه­ای دارد؛ بهتر است که از چندین منبع نور در نورپردازی اتاق استفاده کنید که بهترین انتخاب چراغ مطالعه و یا  چراغ خواب دیواریست.
  • استفاده از سوئیچ دیمر؛ این دستگاه به شما اجازه می­دهد که هم­زمان با خواب کودک، نور را به آرامی کم کنید تا کودک دلبندتان به آرامی مهیا خواب شود.

لازم به ذکر است که برنامه روشنایی اتاق کودک شما در واقع می تواند تأثیر زیادی در کیفیت و الگوی برنامه خواب کودک، سلامت عمومی او داشته باشد و توجه به این موضوعات می تواند لحظات آرامش بخشی را برای کودکان رقم بزند.