گردآوری و تنظیم: مهندس علیرضا مهدوی فر

مهندس رضا مشهدی

کارشناس فنی نوژین کالا

همراهان عزیز سلام

خرید آیفون تصویری و مقایسه شرکتهای تولید کننده و مدلهای هر برند، یکی از مسائل چالش برانگیزی هست که موقع ساخت یا تعمیرات مسکن همه با آن مواجه هستند، حتی سازندگان باتجربه. بجز موضوع قیمتهای بالای هر کدام از مانیتورهای تصویری در بازار امروز، برای اینکه به دردسرهای پس از نصب درب بازکن تصویری دچار نشوید، خواندن سلسله مقالات نقد و بررسی آیفونهای تصویری گروه فنی نوژین کالا را از دست ندهید. موقع خرید باید حواسمان به همه جزئیات باشد تا هم پولمان هدر نرود و هم کالای با کیفیت و مناسبی تهیه کنیم. در این مطلب می خواهیم با هم تفاوتها و ویژگیهای گوشی تصویری 1040 تابا و 413 سوزوکی را که دو تا از برندهای شناخته شده و قدرتمند بازار آیفون تصویری ایران هستند را بررسی کنیم.

گوشی I413 سوزوکی و 1040 تابا با ظاهری آشنا تولید می گردند و به نوعی به  عنوان اولین نماد آیفون تصویری ایرانی در ذهن ما جای گرفته و پرفروش ترین گوشی آیفون تصویری در میان مصرف کنندگان هستند.


 • طراحی شکل ظاهری و ارگونومی  

شکل ظاهر و طراحی هر دو مدل گوشی از یکی از مدلهای کلاسیک و با سابقه شرکت کوماکس کره الهام گرفته شده و سالهای زیادی بیشتر مصرف کنندگان ایرانی، آیفون تصویری را با این مدل شناختند. یک گوشی با عرض کم که در هر فضایی قابل نصب است و بدنه ای به ظاهر محکم. اندازه و وزن دسته گوشی در هر دو مدل کمی زیاد به نظر می رسد. جهت حفاظت صفحه نمایش، طلق اضافه ای روی LCD قرار گرفته.

  

 • بسته بندی

هر دو شرکت به یک شیوه کالا های خود را بسته بندی می کنند به این صورت که مانیتور را داخل یک پلاستیک شیرینگ قرار داده و داخل یک جعبه قرار می دهند.

 • قابلیت اتصال هوشمند به دو پنل

گوشی 1040 قابلیت اتصال به دو پنل را دارد. البته شرکت سوزوکی مدل 423 را که از نظر ظاهری کاملاً مشابه 413 است را با این قابلیت در سبد محصولات خود موجود دارد و در صورت ضرورت می توان از این مدل استفاده کرد.

 • رابط کاربری

هر  دو مانیتور تقریبا از نظر رابط کاربری از طراحی یکسان برخوردارند: تنظیم رنگ ،تنظیم روشنایی نمایشگر، تنظیم صدای زنگ. البته مدل 1040M200 تابا و 413Mi سوزوکی با توجه به حافظه دار بودنشان، دارای یکی دو منو و سه دکمه اضافی جهت پیمایش در میان تصاویر و فیلمهای ذخیره شده هستند.

 • کیفیت تصویر و صدا

کیفیت تصویر وابستگی زیادی به کیفیت دوربین بکاررفته در پنل دارد. با این حال هر دو شرکت برای صفحه نمایش، از صفحه نمایش LED TFT استفاده می کنند. هرچند ابعاد تصویر گوشی 1040 تابا کمی از گوشی 413 سوزوکی کوچکتر است که در بخش تفاوتها مورد بررسی قرار می گیرد، با این حال هر دو مدل از کیفیت صدا و تصویر مشابهی برخوردار هستند. البته ما از مسایل و اشکالات موقع نصب آیفون تصویری فاکتئر می گیریم و فرض بر این اصل است که گوشی ها به روش صحیحی نصب شده باشند. مواردی مثل استفاده از کابل زوجی تمام مس با ضخامت سطح مقطع 0.6، لحیم کاری و عایق کاری محل اتصال سیمها و سوکت، استفاده از ترانس مناسب و ....

 • گارانتی

قطعات آیفون تصویری در تمام طول سال دائماً در مدار جریان برق قرار دارند و در کمتر ساختمانی مشاهده می شود که برای آیفون تصویری محافظ ولتاژ قرار داده شده باشد. به نظر بدیهی می رسد که آیفون تصویری به نسبت سایر قطعات برقی ساختمان، بیشتر دچار مشکل شود. با این مقدمه یکی از فاکتورهای مهم حمایتی شرکتها از مصرف کنندگان که همان موضوع گارانتی است را در مورد گوشی 1040 تابا و 413 سوزوکی مورد بررسی قرار می دهیم:

از نظر زمان گارانتی هر دو شرکت تابا و سوزوکی، محصولات خود را با سه سال گارانتی روانه بازار می کنند اما یک تفاوت معنی دار در نحوه ارائه گارانتی بین این دو شرکت وجود دارد. شرکت سوزوکی محصولات خود را در سال اول، گارانتی تعویض کامل کرده و در صورت خرابی هر بخش از گوشی تصویری، به صورت کامل توسط مرکز خدمات شرکت یا نمایندگان فروش و خدمات سراسر کشور تعویض می گردند این در حالیست که گارانتی محصولات شرکت تابا صرفاً تعمیر است. این تفاوت برای بسیاری از سازندگان مسکن می تواند حائز اهمیت باشد چرا که اگر در ماههای ابتدایی تحویل واحدهای مسکونی، قطعات آیفون تصویری دچار اختلال شوند، بدون هیچ دردسری می توانند قطعه را تعویض کنند. خوب، تا اینجا در این مورد شرکت سوزوکی یک گام جلوتر از شرکت تابا است.   

 • قیمت مصرف کننده

شاخص مهم دیگر، قیمت تمام شده برای مشتری است. رقابت صنعتی بین برندهای مطرح بازار نظیر الکتروپیک، تابا و سوزوکی باعث شده که قیمتهای گوشی های مشابه نزدیک به هم باشد اما اگر بخواهیم تخفیفات فروش شرکت سوزوکی را در نظر بگیرید، می توانید گوشی 413M سوزوکی را تا 10 درصد ارزانتر تهیه کنید. خوب اگر منصفانه بخواهیم با موضوع برخورد کنیم، خیلی دور از انتظار نیست که با امکانات و مشخصات برابر، مصرف کنندگان تمایل به خرید از برند قیمت مناسبتر پیدا کنند.

 • شهرت برند

بدون شک شرکت تابا را باید از با سابقه ترین شرکت های فعال در تولید آیفون تصویری در ایران شمرد و جزو شناخته شده ترین برندها در این زمینه است. این درحالیست که طراحی و تولید برند سوزوکی از سال 84 آغاز شده. • شبکه خدمات پس از فروش

به نظر می رسد هر دو شرکت رقابت خیلی خوبی را در زمینه ارائه خدمات پس از فروش آغاز کرده باشند. شرکت تابا در بسیاری از شهرهای بزرگ خدمات پس از فروش پایه را انجام می دهد و در موارد پیچیده تر این کار در مرکز خدمات شرکت واقع در تهران انجام می شود. از آن سو شرکت سوزوکی هم در برخی از شهرهای بزرگ نظیر تهران اصفهان، کرج، مشهد و... خدمات پس از فروش در محل را ارائه می دهد که با استقبال بسیار خوبی از طرف مصرف کنندگان نهایی مواجه شده و آنطور که تیم فنی نوژین کالا بررسی کرده این روند به سرعت در سایر شهرهای دیگر نیز در حال گسترش است.

 • ابعاد صفحه نمایشگر

اندازه صفحه نمایش گوشی سوزوکی 4.3 اینچ رنگی TFT میباشد ولی مانیتور 1040M200 تابا  3.5 اینچ میباشد که حدود 0.8 اینچ کمتر از گوشی سوزوکی میباشد. 

 • ارتباط داخلی و قابلیت ارتباط با نگهبانی

هیچ یک از این دو گوشی قابلیت ارتباط داخلی کامل را ندارند اما در مورد ارتباط با نگهبانی باید کمی متفاوت است. ارتباط با نگهبانی، یک ارتباط یک طرفه از هر کدام از گوشی تصویری واحدهای یک ساختمان با یک گوشی تصویری دیگر که معمولاً در واحد نکهبانی نصب گردد است. گوشی 413 سوزوکی از قابلیت ارتباط با نگهبانی پشتیبانی می کند. اما چنین قابلیتی در گوشی 1040 تابا تا به امروز وجود ندارد.   

 • میزان مصرف سیم و نحوه کابل کشی

شرکت تابا در این مدل از روش سنتی 4 سیمه خودش برای الگوی کابل کشی آیفون تصویری استفاده می کنند. این روش شناخته شده است و چندان نیاز به توضیح نیست. همین قدر باید بگوییم که در این روش عموماً از یک کابل 4 زوج و 4 رشته اصلی برای کابل کشی استفاده می شود و ولتاژ مثبت و منفی، صدا و تصویر بر روی 4 رشته منتقل می شود و به اجبار باید از هر گوشی یک کابل 4 زوج تا پای پنل بکشید. سوزوکی روش کمی متفاوت تری را انتخاب کرده، استفاده از چهار رشته مشترک در کل ساختمان و یک رشته اختصاصی برای هر گوشی. این سبک کابل کشی به مدل 5 سیمه شناخته می شود. استفاده از چنین روشی در پروژه های بزرگ، صرفه جویی بسیار خوبی در میزان مصرف کابل ایجاد می کند.  

 • قابلیت حافظه و ضبط فیلم و تصویر

گوشی 1040M200 تابا دارای قابلیت ضبط عکس در حافظه داخلی خودش است این در حالیست که سوزوکی خانواده 413 را در دو مدل 413i و 413Mi تولید می کند. اولی فاقد امکان حافظه و ضبط تصویر و دومی دقیقاً مشابه تابا و دارای حافظه داخلی و قابلیت نصب حافظه جانبی به صورت RAM.

جدول امتیاز دهی به مانیتور 413 سوزوکی و 1040 تابا

جمع بندی پایانی :

فارغ از تفاوت برندها با توجه به جدول امتیاز ها و دلایل فوق به این نتیجه میرسیم که گوشی 413 سوزوکی با گارانتی بهتر و قیمت مناسب تر و... توانسته رقیب جدی و قدرتمندی برای برندی مثل تابا باشد و امیدوار باشیم که در مسیر این رقابت صنعتی مثبت، هر دو شرکت خوب کشورمان محصولات با کیفیت تر، متنوع تر و خدمات پس از فروش بهتری را ارائه کنند.