یکی از راه های افزایش راحتی و کیفیت زندگی در خانه ها، طراحی سیستم برق و اجزای آن به شکلی ایمن و سالم و طراحی شده برای پاسخگویی به نیازهای ما است. اجزای الکتریکی ای مانند کلید و پریز برق از جمله جزئیاتی هستند که زندگی روزانه ما را تحت تاثیر قرار می دهند، اما زمانی که صحبت از طراحی داخلی و یا معماری می شود چندان مورد توجه قرار نگرفته و به ذهن خطور نمی کنند. در حالی که حتی محل قرار گیری پریزی که توسط آن تلفن همراه خود را شارژ می کنید در افزایش کیفیت زندگی شما تاثیر گذار است. هم چنین ظاهر متفاوت کلید برقی که توسط آن چراغ بالای سر خود را روشن می کنید نیز می تواند در زیبایی دکوراسیون اتاق تاثیر قابل توجهی ایجاد کند.

از نظر دکوراتیو برای کلید و پریز نکاتی وجود دارد که می بایست به آنها توجه کرد که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت:

  • از نظر دکوراتیو بهتر است که کلید و پریز به هم شبیه باشند.
  • بهتر است کلید و پریز انتخابی علاوه بر تناسب با فضای مورد استفاده، دارای کیفیت بالایی نیز باشد.
  • فاصله و همچنین تعداد کلید و پریز در فضای انتخابی دارای تناسب باشد تا علاوه بر حفظ زیبایی، راحتی را نیز به ارمغان آورد.
  • در صورت داشتن فرزند خردسال، بهتر است که ار کلید و پریزهای درپوش دار استفاده گردد.
  • در اتاق های نشیمن بهتر است که که حداقل یک عدد و در صورت امکان پریز هایی 3 تایی در کنار ست مبل اصلی قرار گیرد. همچنین برای تلویزیون و وسایل برقی مانندآباژور هم باید پریز در نظر گرفت.
  • در محیط هایی مانند سرویس بهداشتی که با آب سرو کار دارند بهتر است که در ارتفاع بالاتری از روشویی قرار داده شوند. هم چنین لازم است که حتما از پریز های درب دار و محافظ دار برای این مکان ها استفاده کنید

  • در اتاق خواب ها نیز پریز برای تامین برق چراغ های خواب روی میزو همچنین استفاده شارژر قرار گیرد. بهتر است که پریز ها جهت سهولت استفاده از آن، به تخت خواب نزدیک باشند.
  • در آشپزخانه به غیر از پریز های اصلی که لوازم برقی ثابت مانند یخچال و ماشین لباسشویی و چای ساز به آن متصل هستند، باید پریز های اضافه ای برای استفاده از لوازمی مانند غذا ساز، مخلوط کن و غیره نیز وجود داشته باشد.

با توجه به موارد فوق به راحتی می توانید کلید و پریز را در مکان مناسب قرار داده و ضمن ایجاد راحتی، زیبایی محیط را نیز تامین نمایید.