سیستم DMX چیست؟

جلوه های نورپردازی صحنه در طی چند دهه به تدریج از حالت عادی به حالت فوق العاده شگفت انگیزی درآمده و یک عامل بسیار اصلی در این خصوص وجود سیستم dmx میباشد.

DMX  (  Digital Multiplex ) یک پروتکل استاندارد ارتباطات دیجیتالی است که برای کنترل از راه دور وسایل روشنایی هوشمند مورد استفاده قرار میگیرد.

در واقع میتوان dmx را یک سیستم نورپردازی دانست که در آن هرکدام از لامپ های led آدرس منحصر به فرد خود را دارا هستند و با ارسال داده ها در شبکه ارتباطی، رنگ و شدت نور پروژکتور را در شبکه ی نورپردازی مشخص میکند .

این استاندارد در سال 1986 ایجاد شد و همچنان به عنوان پروتکل استاندارد برای کنترل وسایل هوشمند مورد استفاده قرار میگیرند.

با این حال آنچه که واقعا جالب است، نحوه استفاده از فناوری روشنایی dmx است. در حال حاضر در خانه ها ، جشن ها، عروسی ها و ... کاربرد بسیاری دارند و با امکان نمایش دادن افکت ها و رقص نور با رنگ های متفاوت میتواند محیط بسیار جذابی را ایجاد نماید

                                               

کنترلر dmx چیست ؟

کنترلر دی ام ایکس به نام کنترلر پیکسلی نیز شناخته شده است. این کنترلر برای چراغ های نورپردازی که به سیستم دی ام ایکس مجهز هستند فرمان ارسال میکند و طبق داده ای که دریافت میکند، افکت های مختلف را نمایش میدهد.

مزایای سیستم DMX

از نورپردازی بزرگ و پیچیده تجاری، تا پروژه های کوچک و در عین حال پیچیده و حتی روشنایی خانگی، مزایای متعددی برای استفاده از سیستم های دی ام ایکس وجود دارد چند مورد از این مزایا را مورد برسی قرار میدهیم.

  • صرفه جویی در مصرف انرژی :

سیستم دی ام ایکس بر روی ولتاژ پایین کار میکند به همین دلیل باعث صرفه جویی در مصرف انرژی میشود.

  • سهولت استفاده :

سیستم دی ام ایکس از طریق سیگنال های دیجیتال با هم ارتباط برقرار میکنند . تعدادی از وسایل روشنایی را میتوان با استفاده از لب تاب  به راحتی کنترل کرد.

  • نور قابل برنامه ریزی: نمایش های پیچیده نور را میتوان با استفاده از سیستم دی ام ایکس به راحتی برنامه ریزی کرد و میتوان شدت نور، رنگ زاویه و حتی الگوی نور را به سادگی برنامه ریزی و کنترل کرد.


کاربردهای دی ام ایکس

                                                   

  • به برخی از وال واشرها که از سیستم نورپردازی DMX پیروی میکنند با استفاده از کنترلر میتوان نورپردازی با رنگ ها و افکت های مختلف را بروی ستون ها، دیوارها و... به نمایش گذاشت


  • با استفاده از آبنما DMX میتوان نورپردازی زیبایی در آبنماها مخصوصا هنگام تاریکی ایجاد کرد، همچنین ترکیب نورپردازی دی ام اکس با رقص آب و موزیک میتواند یک آبنمای ریتمیک بسیار جذاب را ایجاد کند


  • برای جشن ها میتوان از سیستم دی ام ایکس برای ایجاد نورپردازی های بی نظیر و رقص نور های جذاب استفاده کرد


  • برای نورپردازی نما ساختمان ها و همچنین بناهای تاریخی نیز، از این نوع سیستم میتوان استفاده کرد و نورپردازی با رنگ ها و افکت های مختلف نورپردازی زیبایی را خلق نمود.