تفاوت بین لامپ های ال ای دی و لامپ کم مصرف چیست؟

ویژگی ها و کاربردهای هرکدام چگونه است؟

برای خرید یک لامپ بهتر است لامپ ال ای دی  خرید کنیم یا لامپ کم مصرف ؟

برای پاسخگویی به سوالات فوق ابتدا باید ویژگی هریک را مورد بررسی قرار داد و با توجه به تفاوت هایی که هر کدام دارا هستند بهترین و مناسب ترین لامپ را با آگاهی کامل خریداری کرد.

در ادامه قصد داریم تا به ساده ترین نحو این دو لامپ را با یکدیگر مقایسه کنیم، پس با ما همراه باشید .

LED مخفف کلمه light emitting diode  به معنی دیود ساطع کننده نور میباشد، در واقع لامپ های ال ای دی یک دیود نیمه رسانا نورافشان است و هنگامی که جریان الکتریکی از آن عبور پیدا میکند، دیود از خود نور مرئی ساطع میکند.

 در زمان گذشته از لامپ های ال ای دی داخل دستگاه های الکترونیکی استفاده میکردند که این لامپ ها معمولا به صورت یک چراغ قرمز رنگ مورد استفاده قرار میگرفت.

لامپ های ال ای دی به دلیل اینکه نسبت به مابقی لامپ ها کم مصرف تر بودند و از عمر بالایی نیز برخوردار هستند توانسته اند در بین افراد جایگاه ویژه ای داشته باشند  

  • لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف از دسته لامپ های فلورسنت هستند که به آن ها لامپ فلورسنت فشرده نیز گفته میشود .

سرپیچ لامپ های کم مصرف همانند لامپ های معمولیست و برای اینکه جایگزین لامپ های رشته ای شوند طراحی و تولید شدند.

 لامپ های کم مصرف ، نسبت به لامپ های معمولی ( تنگستن ) عمر بالاتر و مصرف برق کمتری را دارا هستند .


تفاوت بین لامپ های کم مصرف با ال ای دی در چیست ؟

  • لامپ های ال ای دی نسبت به لامپ های کم مصرف از میزان مصرف برق کمتری برخوردار هستند
  • لامپ  ال ای دی طول عمر بیشتری را دارا است در صورتی که عمر مفید لامپ های ال ای دی برابر با 50000 ساعت و عمر مفید لامپ های کم مصرف برابر با 8000 ساعت میباشد.
  • لامپ های ال ای دی 90درصد از انرژی برق را به نور تبدیل میکند و این امر موجب کاهش هزینه ها میشود و از این جهت مقرون بصرفه نیز هستند.

  • لامپ های ال ای دی نسبت به لامپ ها کم مصرف از تنوع مدل و رنگ بالاتری برخوردار است
  • شار نوری لامپ های ال ای دی نسبت به لامپ های کم مصرف حدود دو برابر میباشد
  • در لامپ های ال ای دی میتوان حجم نوری بسیار زیادی را در اندازه مشخص کوچک کرد (در مدل COB ) ،لامپ های ال ای دی دارای CRI  بالای 80هستند
  • لامپ های فلورسنت میتوانند برای افردی که دارای بیماری هایی مانند اوتیسم، لوپوس و یا سرطان پوست هستند آسیب زا و خطرناک باشد و اشعه فرابنفش که از این لامپ ها ساطع میشود باعث تشدید شدن بیماری های فوق میشود
  • لامپ های کم مصرف فلورسنت حاوی جیوه هستند و اگر این لامپ ها شکسته شوند باعث ایجاد مشکلاتی برای افراد میشود  و یا اگر لامپی که شکسته شده را در طبیعت رها کنند باعث ایجاد آلودگی محیط زیست خواهد شد
  • سرمای شدید سبب میشود گازی که درون لامپ هست بدلیل گرم نشدن یونیزه نشود و لامپ های فلورسنت دیرتر روشن شوند و کارایی کمی در سرما داشته باشند و اگر لامپ روشن شود از نور بسیار کمی برخوردار است.

لامپ ال ای دی بخریم یا کم مصرف ؟

با توجه به مواردی که ذکر شد لامپ ال ای دی برتری های بیشتری نسبت به لامپ های کم مصرف دارد و همچنین شما با خرید لامپ های ال ای دی علاوه بر اینکه باعث کاهش هزینه های خود میشود، میتوانید به محیط زیست نیز کمک کنید .

دوستدار طبیعت باشید...!