حتما در هنگام خرید لوازم برقی به عنوان برچسب انرژی برخورد کرده اید. برچسب انرژی به صورت یک لیبل کاغذی است که بر روی دستگاه های الکترونیکی می چسبانند و یک سری اطلاعات مهم مربوط به شرکت سازنده دستگاه، مدل، میزان انرژی که مصرف می کند و علائمی درباره بهینه و مناسب کارکردن دستگاه روی آن ثبت شده است. این برچسب با هدف کنترل و صرفه جویی در مصرف انرژی تولید و در لوازم الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در قوانین اروپا برای فروش محصولاتی مانند ماشین لباسشویی، تهویه مطبوع، یخچال و.. نصب این برچسب بر روی محصول اجباری است. برچسب های انرژی نشان می دهد که وسایل برقی با توجه به مصرف انرژی آن، در کدام مقیاس از برچسب A تا G قرار می گیرد. کلاس A (سبز) که دارای انرژی کارآمد بالا می باشد به عنوان بهترین سطح مصرف انرژی نام گرفت و کلاس G (قرمز) دارای کمترین کارایی است . 

در سال 2010 درجه کیفیت مصرف انرژی در گروه A به سه زیر گروه تقسیم شده است:

A+: شامل وسایلی با مصرف انرژی کمتر

A++: شامل وسایلی با مصرف انرژی کمتر نسبت به گروه قبلی

 A+++: کمترین میزان مصرف انرژی را داشته و بسیار مقرون به صرفه هستند. این برچسب به عنوان بهترین رتبه از میزان مصرف انرژی شناخته شده است.

لازم به ذکز است که بسته به وسیله الکترونیکی علاوه بر میزان مصرف انرژی در این برچسب ها، اطلاعاتی نظیر برند، مدل، شرکت سازنده و .... نیز ثبت می گردد. 

فواید استفاده از برچسب انرژی

برچسب های انرژی مشتریان را قادر می سازند محصولاتی را انتخاب کنند که انرژی کمتری مصرف می کنند و از این طریق در هزینه ها صرفه جویی می گردد.  برچسب ها همچنین می توانند شرکت ها را ترغیب به توسعه و سرمایه گذاری در طراحی محصول با مصرف انرژی کمترکنند. لازم به ذکر است که استفاده از لوازم برقی با مصرف انرژی پایین می تواند تاثیر بسیار مثبتی نبز برای حفظ محیط زیست داشته باشد.