فضای نشیمن به طور کلی قطب فعالیت های شبانه روزی افراد است و روشنایی این فضا از مهمترین مسایلی می‌باشد که می بایست توجه ویژه ای به آن داشت زیرا فضایی برای جمع شدن خانواده، سرگرمی، استراحت، مطالعه، تماشای تلویزیون و ... می باشد. یک فضای نشیمن کاملا مناسب ،می بایست دارای روشنایی ایده آل در چهار گوشه آن باشد تا فضایی دلنشین و آرامش بخشی را ایجاد نماید.

استفاده از لوستر، چراغ های سقفی، لامپ های زمینی، آباژورهای ایستاده، چراغ های دیواری و ... باعث می گردد فضایی متفاوت و زیبایی را ایجاد کند. 

در قرن های گذشته لوسترها بعنوان نمادی از ثروت و شکوه شناخته میشدند اما امروزه یکی از متداولترین وسایل، استفاده از لوستر است که عموما لوستر ها در وسط اتاق و مستقیما در مرکز نصب می گردد که با اشکال مختلف و وجود لامپ های متفاوتی که در آنها استفاده می شود به محیط شما زیبایی بسیاری میبخشد. لوسترهای مدرن طرح و رنگ های فوق العاده متنوعی دارند که برای هر دکوراسیونی ماننند اتاق های سنتی و کلاسیک نیز مناسب هستند. 

از لامپ های دیواری یا دیوارکوب استفاده کنید، این نوع لامپ ها یکی دیگر از عناصر روشنایی در نورپردازی است.

دیوارکوب یک لامپ کوچک است که به دیوار متصل شده و روشنایی آن تنها به دیوار منحصر می شود. البته این چراغ ها اغلب نور خود را به سمت بالا هدایت میکنند. دیوارکوب ها تم زیبایی به اتاق نشیمن میبخشند. باید توجه داشته باشید لامپ های دیواری به تنهایی برای روشنایی نشیمن کافی نیستند به همین خاطر باید با روشنایی های سقفی مانند لوستر، نورهای مخفی و یا لامپ های زمینی مورد استقاده قرار گیرند.

چناچه قصد دارید در نشیمن به مطالعه بپردازید می توانید از یک آبازور ایستاده نیز در کنار مبل استفاده نماییدو آباژورهای رومیزی را به عنوان اکسسوری استفاده نمایید وتاثیری زیبا و منحصر بفرد در دکوراسیون خود ایجاد کنید.

همچنین برای نمایش دادن یک تابلو و یا قسمتی از خانه که دوست دارید آن ها را در نقطعه عطف قرار دهید میتوانید از نورپردازی کاربردی یا منطقه ای استفاده کنید و با نصب چراغ در بالای اشیا باعث برجسته نمایش دادن و زیبایی دوچندان آنها شوید.

در صورتی که در محیط خود از نورهای مخفی استفاده نمیکنید میتوانید در گوشه های اتاق نشیمن خود از چراغ های آویز استفاده نمایید

چراغ های سقفی نیز از نظر اندازه و سبک تنوع گسترده ای دارند، برای روشنایی این چراغ ها معمولا ازلامپ های ال ای دی استفاده میکنند که مصرف بسیار پایین و عمر بالایی دارند. استفاده از چراغ های آویز و سقفی با لامپ های ال ای دی علاوه بر زیبایی بخشیدن به محیط، باعث صرفه جویی در هزینه های شما نیز خواهد شد.

طراحان دکوراسیون از سقف های کاذب در اتاق نشیمن، پذیرایی و.. نیز استفاده میکنند، شما میتوانید در این سقف ها از پنل های ال ای دی و چراغ های هالوژن، پروژکتورهای ریلی و... استفاده کنید و نورپردازی زیبا و جذابی را به اتاق خود ببخشید.

با توجه به مطالب فوق می توانید فضایی زیبا و دلنشینی را برای قطب مهم خانه خود ایجاد نمایید.