لوستر یکی از وسایل مورد نیاز می باشد که علاوه بر تامین روشنایی و نور، جذابیت و زیبایی را برای محیط ایجاد می کند. یکی از مسایلی که بعد از خرید لوستر می بایست به آن توجه کرد نحوه نصب آن می باشد. در این مقاله قصد داریم به آموزش گام به گام نحوه نصب لوستر بپردازیم:

در مرحله اول ابتدا اقدام به قطع جریان برق نمایید تا با خاطری آسوده شروع به نصب کنید.

در مرحله دوم چند بار کلید چراغ را روشن و خاموش کنید تا مطمئن شوید هیچ نیرویی در قسمت ثابت جریان ندارد.

در مرحله سوم زنجیر لوستر را با توجه به ارتفاع سقف متناسب نمایید در صورتی که ارتفاع سقف کوتاه باشد مجبور می شوید که تعدادی از حلقه های زنجیر را کم کرده و سپس سیم را از لابه لای حلقه ها رد نمایید.

در مرحله چهارم لوستر را از قلاب سقفی که وجود دارد با احتیاط آویزان نمایید. اصولا قلاب هایی برای آویز لوسترها در سقف ساختمان ها تعبیه می گردد اما چنانچه این قلاب ها وجود نداشت می توانید قسمتی از سقف را سوراخ و با استفاده از یک رولپلاک و یک قلاب، آن را ایجاد نمایید.

در مرحله پنجم شما می بایست سیم های برق را نصب نمایید. وجود ترمینال برای اتصال به سیم ها ضروری است. برای انتخاب ترمینال می بایست به کلید دقت داشت. بدین صورت که اگر کلید دو پل استفاده شود باید از ترمینال سه تایی و اگر تک پل باشد از ترمینال دو تایی استفاده گردد. پس به انتخاب ترمینال دقت نمایید. توجه داشته باشید در صورت کلیدهای دو پل، شما سه سیم را در قسمت سقف مشاهده می کنید. از این سه سیم دو سیم فاز و یک سیم نول می باشد. اگر هم که تک پل باشد دارای یک سیم فاز و یک سیم نول است که تشخیص آن با فازمتر امکانپذیر می باشد. برای نصب سیم برق سیم های فاز به سیم فاز سقف و تک سیم نول را به تک سیم نول برق متصل کنید. در صورتیکه لوستر شما ۳ سیم داشت و در سقف شما تنها ۲ سیم موجود بود باید سیم جفتی لوستر را بعد از لخت کردن به یکدیگر متصل کنید و به عنوان فاز در نظر بگیرید و سیم تکی را نیز به عنوان سیم نول در نظر داشته باشید و سپس مطابق مراحل بالا فاز لوستر را به فاز سقف و نول لوستر را نیز به نول سقف متصل نمائید.

در مرحله ششم حباب ها را در جای خود قرار دهید و سپس لامپ ها را نصب نمایید.

در پایان فیوز برق را وصل و لوستر را روشن نمایید.