لوستر یکی از اجزا پر کاربرد در تامین روشنایی فضاهایی مانند نشیمن، اتاق خواب و ... میباشد.

 لوستر ها مرتبا در حال تکامل بوده و شکل و سیاق های متفاوتی را به خود گرفته اند، از قراردادن شمع ها تا قرار گرفتن لامپ های مختلف تغییر ظاهر داده ند. در گذشته لوسترها نمادی از شکوه، قدرت و ثروت در نظر گرفته میشد اما امروزه هدف اصلی آن علاوه بر زیبایی، نورپردازی و روشن نمودن فضا بوده است. 

قسمت های اصلی لوستر در واقع مربوط به دوران ماقبل تاریخ و تمدن های اولیه است. نمونه هایی از چراغ های روغنی وجود دارد که قدمت آن به 17000 سال پیش از میلاد می رسد!

 در حقیقت سوراخ هایی در دیوارهای غارها در لاساکس فرانسه وجود دارد که توسط غارنوردان برای آویختن مشعل ها استفاده می شده تا بتوانند نقاشی های دیوارهای غار را ترسیم نمایند. 

در گذشته های دور لوسترهای نخستین از چوب ساخته می شدند و از شمع برای نور آنان به کار گیری میشد. در آن زمان استفاده از شمع به عنوان روشنایی لوستر مشکلاتی را در برداشت. یکی از این مشکلات تمیز نگه داشتن مداوم آنها بود ضمن اینکه برای تعویض آنها باید قرقره هایی وجود داشت تا لوستر را پایین می آورند و شمع های آن را تعویض می کردند. ضمن اینکه هزینه شمع ها در آن زمان بالا بود. به تدریج منبع روشنایی لوسترها تغییر و به جای شمع از گاز حاصل از فاضلاب ها برای تامین نور استفاده می گردید. 

پس از اختراع برق، لامپ های برقی جایگزین شدند و با پیشرفت تکنولوژی و تغییر ظاهر چراغ ها، انواع و اشکال متفاوتی برای استفاده از روشنایی لوسترها استفاده گردید.

 دینانت در بلژیک امروزی، مکانی برای ساخت لوسترهای برنجی از قرن 11 الی 15 بود. این لوسترها دارای چهره های مذهبی و گل ها بودند. در تولید این مدل لوستر از یک تنه مرکزی که دربرگیرنده کره یا این که کره های برنجی، استفاده می شد. 

فلز برنج با داشتن خواص انعطاف پذیری نسبت به آهن و خصوصیت بهتر در تلالو نور و روشنایی مورد پسند قرار گرفت و تا به امروز نیز از رده بسیار خوبی برای ایجاد لوستر برخوردار‌ است. 

پس از اینکه چارلز بولد، دینانت را به آتش کشید، فلزکاران آن در تمام اروپا پخش شدند و سبک و سیاق هنر خود را گسترش دادند.

 در قرن 18 سبک های متمایزی از لوسترها به وجود آمدند. سبک های باروک و روکوکو در قرن 18 ظاهر شد.

 روکوکو در واقع تکامل باروک بود که توسط حکاکی های منتشر شده باعث علاقه مندان شد. لوسترهای روکوکو شامل بسیاری از گردابها، برگها، گلها، گلزارها، کوپیدها و سایر جزئیات، غالباً برنز ریخته گری شده بودند. همچنین در آغاز این قرن، پیتر کبیر، روسیه را تأسیس کرد. هدف وی بازآفرینی کلیه شگفتی های فرهنگی و معماری جهان غرب در این شهر جدید بود. هنرمندان روسی سبک های فرانسوی را تعبیر و تفسیر کردند، هرچند ایده هایشان را به لوسترهای خویش افزودند. استعمال زیاد از شیشه­ های رنگی یکی‌از خصوصیت های بارز لوسترهای روسی است. در‌این زمان، بریستولِ انگلستان مقر دیگری برای شیشه های رنگی بود. بریستول در ساحل قرار داشت، ایده آل برای ساخت شیشه بود. بدلیل اینکه تمامی مواد مایحتاج به یاری قایق ها وارد میشدند. شیشه های با کیفیت مشتمل بر کبالت آبی‌رنگ، یاقوت طلایی و شیشه نصفه واضح دراین مکان ایجاد میشد.

 در سال ۱۷۵۰، شیشه سازان بوهمیانی لوسترهای سبک ماریا ترزا را اخلاق و رفتار کردند. این لوسترها به افتخار مادرِ ماری آنتوانت، که ملکه اتریش بود، نام نگاری شد. در سبک طراحی دیگر قرن 18، ویلیام پارکر ساقه توپ لوستر را بیرون آورد و آن را با ساقه گلدان شکل جایگزین کرد. نمونه لوسترهای اولیه ای که می توان از آن یاد کردلوستر کلیسای نتردام، کاخ ورسای، لوستر کریستالی کاخ دولما باغچه ترکیه می باشد.