همه گیاهان برای زنده ماندن حداقل به مقداری نور نیاز دارند،اما آیا تا به حال به فکر پرورش گیاهان در محیط های بسته و زیر نورهای مصنوعی افتاده اید؟با مجموعه ای ازلامپ های رشد،میتوانید بسیاری از گیاهان را ازجمله گیاهان خانگی،ارکیده و حتی برخی از محصولات میوه و سبیزیجات را پرورش دهید.در ادامه با هم به چند فاکتور مهم میپردازیم

رنگ مناسب:نورخورشید شامل طیف کاملی از نور هاست.همانطور که گیاهان در فضای باز و درمعرض نور خورشید رشد میکنند،گیاهانی که داخل هستند نیز میتواند تحت لامپ های تمام طیف بهترین رشد را داشته باشند. بدون میزان نور مناسب ، یک گیاه بلند و نازک رشد می کند و هر نوع سبزیجات یا محصول ،کوچک و تلخ خواهد بود .

شدت نور:مقدارمناسب نور برای بقای گیاهان بسیار مهم است.شدت نوری که گیاه دریافت میکند با توجه به روشنایی لامپ و نزدیک بودن گیاه به منبع نور تعیین میشود.همچنین گیاهان در نیاز داشتن به شدت نور با یکدیگر متفاوت هستند.به طور معمول آن دسته از گیاهانی که در بومی جنگل های گرمسیری هستند به اندازه گیاهانی که در آب و هوای خشک و آفتابی تکامل یافته اند به نور نیازی ندارند.

مدت زمان مناسب :مهم نیست که چه نوع گیاهی را پرورش میدهید مهم این است که شما باید به آنها استراحت دهید.وقتی هوا تاریک است گیاهان تنفس میکنند که قسمت مهمی از روند رشد آنهاست.تعادل زمان استراحت تا زمان رشد فعال بر بسیاری از فرایندهای بیولوژیکی از جمله سرعت رشد و تنظیم غنچه ها و میوه ها تأثیر می گذارد.

گیاه شناسان معمولا گیاهان را به سه دسته تقسیم کردند:روزکوتاه ،روز طولانی یا روز خنثی.

گیاهان روز کوتاه مانند گل داوودی،کالانچو،بگونیا با نور کمتر از 12 ساعت در روز رشد خواهند کرد.

گیاهان روز طولانی به 14 تا 18 ساعت نور در روز نیاز دارند.بیشتر ناهال های سبزیجات و گل روز طولانی هستند.وقتی نور کافی دریافت نککند رنگ پریده وپژمرده میشوند.

گیاهان خنثی در روز ،از جملعه گیاهان شمعدانی ،کلئوس معمولا با 8 تا 12 ساعت نور در تمام سال راضی هستند.

برای رشد ، گیاهان به موارد زیر احتیاج دارند:
نور طول موج آبی برای رشد شاخ و برگ.
نور طول موج قرمز برای گلدهی و باردهی.
گیاهان کاربرد کمی برای طول موج های سبز دارند و آنها را منعکس می کنند ، به همین دلیل برگها سبز به نظر می رسند.

رنگ

لامپ های رنگی مختلف، کارهای مختلفی را برای هر گیاه انجام می دهند.. گیاهان فقط به دولامپقرمز و آبی نیاز دارند.
LED ایده آل که باید برای پرورش گیاهان خود استفاده کنید باید یک LED قرمز ، یک LED آبی یا LED UV باشد. اطلاعات عمیق بیشتری درباره طیف ها و طول موج ها وجود دارد که بهترین عملکرد را دارند اما این اطلاعات اساسی است که باید بدانید.
دلیل این امر این است که همه گیاهان سبز طیف های UV ، آبی ، قرمز و مادون قرمز را جذب می کنند واز سبز و زرد نیز استفاده نمی شود. این بدان معنا نیست که لامپ های سبز و زرد کاملاً بی فایده هستند ، اما به این معنی است که اگر از لامپقرمز یا آبی استفاده می کنید ، نتایج مطلوبی را مشاهده خواهید کرد.
بنابراین ، اگر قبلاً در برخی از لامپ ها سرمایه گذاری کرده اید اما نتایجی را که انتظار داشتید نگرفتید ، پس به رنگ لامپ های خود نگاهی بیندازید تا آنها را تعویض کنیدو ببینید آیا این امر تفاوتی ایجاد می کند یا خیر. اگر مسئله این بود ، باید در عرض 24-48 ساعت نتیجه مثبت را ببینید


انتخاب لامپی مناسب برای گیاهان شما

از آنجایی که انواع مختلفی از لامپ ها وجود دارد که می توانید برای پرورش گیاهان استفاده کنید ،اگر با این روندکارآشنا نباشید،انتخاب لامپ رشد بسیار پیچیده و گیج کننده خواهد بود. . انواع اصلی آن لامپهای فلورسنت ، رشته ای ، HID ، HPS ، لامپهای LED(دیود ساطع کننده نور) و هالید است در ادامه به برسی مختصری از هرکدام میپردازیم.

لامپ های رشته ای :

ارزانترین گزینه معمولاً چراغهای رشته ای است. اما باید به دور از گیاهان تنظیم شوند. تولیدکنندگان حداقل فاصله 24 اینچی بین نور شما و گیاهان را توصیه می کنند. این چراغ ها می توانند یک خطر ایمنی باشند زیرا بسیار گرم می شوند بنابراین اگر گیاهان شما در فضای کمی قرار داشته باشند یا برای مدت زمان طولانی روشن بمانند باعث سوختگی برگ ها میشود.

لامپ های فلورسنت :

لامپ های فلورسنت نیز به نسبت ارزان هستند و عمر آنها بسیار بیشتر از یک لامپ رشته ای است. علاوه بر این ، گرمای کمتری تولید می شود. بنابراین شما دیگر نگرانی در مورد سوختن پیاز گیاهان را ندارید.
به دلیل گرمای کم می توانید این چراغ ها را نزدیک 6 اینچ به بالای گیاه خود داشته باشید.
 از نظر رنگ  لامپ های فلورسنت نور آبی می دهند و نصب این چراغ ها نیز بسیار آسان است.
لامپ های ال ای دی :

یک گزینه مناسب برای استفاده در محیط داخلی است. آنها از دماهای پایین بهره می برند و ماندگارتر و دارای انرژی کمتری هستند تنظیم آنها آسان است و بسته به خواسته های خود می توانید لامپ های طیف آبی یا قرمز بخرید. آنها معمولا به صورت عمده استفاده می شوند و باید کاملاً نزدیک گیاهان باشند

لامپ های گازی (HID):
این لامپ ها سیستم های روشنایی فوق العاده قدرتمندی هستند. اجرای آنها بسیار گران است و می توان آنها را در گاراژها یا اتاقهایی با فاقد هرگونه نور طبیعیی هستند نصب کرد

 بخار سدیم (HPS):
روشنایی با فشار بالا در طیف رنگی (قرمز و نارنجی)  وجود دارند و بهترین استفاده برای گلدهی گیاهان است.

روشنایی متال-هالید (MH):

این نوع از لامپ ها در طیف رنگی (سفید و رنگ آبی ) وجود دارند و از آن ها برای رشد گیاه استفاده میکنند.شدت نر بسیار بالایی دارند. گرمای بسیار زیادی تولید میکنند و نزدیک بودن بباعث سوختن پیاز گیاه میشود.

کدام نور بهتراست و چرا ؟

اکثرا از نظر مقرون به صرفه بودن روشنایی فلورسنت را توصیه میکنند.با این اوصاف ، با استفاده از لامپ های نوع LED یا HID ،  به مراتب رشد و گلدهی بهتری خواهید داشت.و این دومورد نیز دلیل خوبی برای انتخاب آنهاست.


منابع :

https://thepracticalplanter.com/growing-plants-indoors-with-artificial-lights/

https://www.backyardboss.net/lights-for-growing-plants-indoors/