انتخاب روشنایی مناسب برای مغازه ها تصمیم بسیار مهمی است که می تواند بر جو یا روحیه مکان تأثیر بگذارد. نورپردازی نقش بسیار مهمی در به نمایش گذاشتن کالاهای فروشگاه شما را دارد.

ما به شما کمک خواهیم کرد تا بتوانید نور پردازی و روشنایی مناسبی برای فروشگاه خود انتخاب کنید.

انواع نور پردازی

هنگام انتخاب نورپردازی محیط ، نوع مشاغل خود را نیز در نظر بگیرید. اگر کافی شاپ دارید ، نیازی نیست از لامپ ها و یا از لوسترهای مجلل استفاده کنید ، اگر صاحب یک فروشگاه اسباب بازی هستید ، نورپردازی را به نحوی انجام دهید که تمام اسباب بازی های فروشگاه خودنمایی  کنند و یا اگر دارنده ی یک بوتیک لباس هستید نیاز به نور موضعی و پرنور دارید.
قابل ذکر است که در یک دنیای ایده آل ، شما می توانید هر نوع روشنایی را که می خواهید برای صنف خود خریداری کنید واقعیت این است که هنگام انتخاب روشنایی ، باید هزینه های پیشین وسایل روشنایی و همچنین تعمیر و نگهداری طولانی مدت آنها را نیز در نظر بگیرید.
هنگام انتخاب کردن لامپ ، ممکن است وسوسه شوید و ارزانترین گزینه را انتخاب کنید. با این حال ، صرفه جویی هزینه در خرید کردن ممکن است هزینه بیشتری برای شما داشته باشد. 

انواع لامپ برای فروشگاه های کوچک شما

لامپ رشته ای:

به طور معمول کم هزینه ترین نوع لامپ ها،لامپ های رشته ای هستند. در هر جهتی نور خوب و با یک درخشش سفید رنگ منتشر میکنند. همچنین شاخص رندم رنگ بالا دارند، بنابراین رنگ این نور روشن تر و واقعی تر بنظر میرسد. اگرچه لامپ های رشته ای میتوانند برای نورپردازی عمومی مفید باشند اما بخاطر عمر کوتاه و مصرف بالای آن ها کمتر مورد استفاده قرار میگیرند.

لامپ هالوژن :

لامپهای  هالوژن یک قدم جلوتر از لامپ های رشته ای هستند،، لامپهای هالوژن حدود 30٪ انرژی کمتری مصرف میکند و برای کمک به کاهش هزینه های انرژی مناسب تر هستند .آنها نوری گرم و درخشان ساطع می کنند که کمی خنک تر از لامپ های رشته ای است و اما بزرگ ترین نقطه ضعف آنها تقریبا طول عمر کوتاهشان است. 

لامپ فلورسنت :

یک انتخاب محبوب برای روشنایی عمومی.لامپهای فلورسنت انرژی کمتری مصرف می کنند و بیشتر از لامپهای رشته ای و هالوژن دوام می آورند و مقرون به صرفه نیز ماندگار هستند. از آنجا که آنها به طور معمول از نظر انرژی  کارآمد هستند ، در هزینه های شما صرفه جویی خواهد  شد. گرچه فلورسنت ها  برای روشنایی عمومی محبوب هستند ، اما بخاطر داشته باشید که برای نورپردازی ویترین مغازه ها نباید از آن ها استفاده کرد

لامپ های  LED :

نورپردازی LED را می توانید درهر منطقه ای از مغازه خود که دوست دارید استفاده کنید.این لامپ ها از لحاظ سایز و رنگ بسیار متنوع و کم مصرف هستند ومیتوانند سالها بدون نیاز به تعویض دوام بیاورند. بسیاری از کسب‌وکارها محلی مانند: سوپر مارکت‌ها و میوه‌ فروشی‌ها به دلیل نصب لامپ رشته‌ای در فضای آزاد با کاهش عمر محصول مواجه می‌شوند، اما لامپ‌های ال‌ ای‌ دی در مقابل باد، باران و برف بسیار بادوام و مقاوم هستند و حتی در برابر ضربه مقاومت عالی از خود نشان میدهند 

نکاتی برای استفاده از روشنایی ها :

  • LED  هارا به صورت یک جا بخرید. LED ها می توانند تفاوت کمی در رنگ ( دمای رنگ ) بین دسته ها داشته باشند ، این  امر به شما کمک می کند تا از هر گونه تناقضی جلوگیری کنید. برای نورپردازی عمومی از لامپ های LED با دیفیوزر استفاده میکنیم (باعث پخش نور میشود)

  • · لطفا از سوزاندن محصولات و مشتریان خودداری کنید!!!

 لامپ های هالوژن و لامپ های رشته ای به میزانی  گرما تولید می کنند. اگر بیش ازاندازه از این نوع چراغ ها استفاده می کنید ، مطمئن باشید که باعث ایجاد ناراحتی و گرما در مشتریان میشوید. برخلاف آنها، لامپ‌های LED هرگز گرمایی مثل لامپ های هالوژنی و رشته ای ندارند، به این ترتیب بر افزایش دمای محیط تقریبا بی‌تاثیر خواهند بود و شما می‌توانید بدون نگرانی نسبت به تولید گرمای بیش از حد از پروژکتورهای LED در سقف فروشگاه‌های بزرگ استفاده کنید

  • رختکن خود را تغییر دهید
    اتاق تعویض لباس مهمترین فضای مد است زیرا در آنجا تصمیم خرید گرفته می شود.پس چرا شما با نورپردازی های اشتباه باعث وحشتناک به نظر رسیدن مردم می شوید ؟ شما میتوانید چراغ های خطی عمودی را با رنگ های مناسب در دو طرف آینه نصب کنید و باعث ایجاد جلوه و نورپردازی عالی شوید.
  • تحقیقات نشان داده است که مشتریان از قفسه بندی با نور یکپارچه دو برابر بیشتر از قفسه هایی که فاقد نورپردازی مناسبی هستند کالای خود را برمی دارند. این روزها ، با نوار و شاخه LED در بالای قفسه ها نوری یکپارچه را ایجاد کنید.

روشنایی تأثیر مستقیمی بر روحیه ما دارد ، به طوری که 80 درصد اطلاعات حسی مغز از چشم ما دریافت میشود. نورپردازی ، کیفیت محصول را برجسته تر می کند  و با تأثیرگذاری بر احساس ما ، باعث میشود که درمورد محصول چه فکری کنیم و همچنین باعث خرید و یا عدم خرید کردن ما نیز میشود.

انواع نورپردازی ها:

نورپردازی کلی و عمومی

نورپردازیعمومی همان نور «اصلی» مغازه محسوب می شود و باید کاملا به تمام نقاط پخش شود. هیچ مغازه داری دوست ندارد مشتری که وارد فروشگاه می شود فضای فروشگاه را تیره و تار احساس کند. در واقع نور عمومی و روشنایی طبیعی به مشتری احساس آرامش و اطمینان بیشتری می دهد.

وقتی صحبت از نور طبیعی می کنیم منظور همان  نور روز ( نچرال ) است . با ایده گرفتن از خورشید معمولا در نورپردازی کلی برای روشن سازی فروشگاه ها، لامپ های مهتابیرا از سقف آویزان می کنند. مثلا در مغازه ها، میوه فروشی و سوپرمارکت ها با لامپ هایفلورسنتی و به اصطلاح مهتابی  محیط را روشن میکنند ولی در فروشگاه ها از پنل های سقفی استفاده میشود که با پخش نور بسیار زیاد ، نور محیط یک نواخت تر از سوپرمارکت ها و... میشود. 

نورپردازی در نقاط خاص ( نقطه ای)

در این نوع نورپردازی بیشترین تمرکز روی جاهایی از فروشگاه است که کارهای اصلی (اقلام خاص و ویژه) فروشگاه در آنجا دیده میشود. در اغلب موارد از لامپ های رفلکتور دار (لنز دار) استفاده میکنند تا توجه ها را به این نقاط خاص، بیشتر جلب کنند. 

نورپردازی لبه ها

استفاده از این نوع نورپردازی معمولا برای نور بخشیدن  به کالا از طریق افزودن درخشش به لبه های قفسه است. مناسب ترین نور برای این کار، استفاده از ریسه شلنگی ،نواری و شاخه ای LED  که نوری یکنواخت ایجاد میکنند است. از این نوع نورپردازی میتوان در جلوی مغازه برای توجه ویژه به کالاهای جدید در ویترین و یا برای خاص جلوه کردن آثار هنری و همچنین برای کالاهایی که داخل طبقات چیده شده اند استفاده شود. 

نورپردازی تزیینی

این نورپردازی در همه جا استفاده نمیشود و فقط برای تاکید و برجسته کردن برند فروشگاه و... است. مثلا اغلب جواهر فروشی ها یا لباس فروشی ها یک لوستر در قسمت ورودی فروشگاه آویزان می کنند تا مشتری به محض ورود ، مدرن و لوکس بودن آنجا را احساس کند. 

منابع :

https://www.business.com/articles/retail-lighting-guide/

https://www.1000bulbs.com/land/retail-lighting-guide