در گذشته از چراغ استخر،بیشتر برای ایمنی و مشخص شدن محوطه و پیشگیری از سقوط و غرق شدن افراد در شب استفاده میشد.امروزه،چراغ استخری و چراغ آبنما ازانواع روشنایی هایی هستند که با وجود آن ها علاوه بر تامین روشنای محیط میتوان جذابیت و زیبایی منحصر به فردی به استخرها حوض ها و حوضچه ها بخشید.

چراغ های استخر در سه نوع وجود دارند :

چراغ های رشته ای

چراغ های هالوژنی

 LED

چراغ رشته ای :

 این سبک از چراغ ها بسیار قدیمی هستند.در گذشته ،دراستخرهای قدیمی از آن ها استفاده میشود و امروزه از این لامپ ها استفاده ای نمیشود.این نوع لامپ ها قیمت ارزانی برای خرید داشتند و بدلیل نور تابشی پرشدت و تخت شما قادر بودید به راحتی استخر را در شب پیدا کنید.اما در مقابل  دارای مصرف انرژی بسیار بالایی هستند و عمرکوتاهی نیز بودند.

چراغ هالوژنی :

اگر به دنبال درخشان ترین انفجار برای نورپردازی استخر خود هستید ، چراغ های استخر هالوژن ممکن است همان چیزی باشد که شما نیاز دارید. چراغ های هالوژن از گذشته در استخر ها مورد استفاده قرار میگرفت.چراغ های هالوژنی نسل بعدی چراغ های رشته ای هستند که مصرف انرژی آن ها کمتر است و همچنین  دارای عمر طولانی تر نیز میباشند.همچنین باید خاطر نشان کرد هالوژن ها در طولانی مدت داغ میشوند که میتواند برای شناگران غیرمنتظره باشد

چراغ های LED :

جدیدترین چراغ ها در حال حاضر LED ها هستند،این نوع چراغ ها مزایای مختلفی دارند آن ها دارای نور بسیار قوی ونیرومند هستند و مسافت بیشتری را در آب روشن میکنندیکی از مزایای LED ها داشتن تنوع رنگی آن هاست،این نوع چراغ ها میتوانند با وسیله ریموت کنترل و یا برنامه ریزی زمانی تغییر رنگ نیز انجام دهند.این لامپ ها نسبت به هالوژن ها  از طول عمربالاتری برخورد دارند .هزینه روشنایی LED کمی بیشتر از انواع دیگر روشنایی استخر است ، امالامپ ها سالها دوام می آورند و در هزینه های طولانی مدت صرفه جویی خواهید کرد

پروژکتورهای استخری و فواره ای

یکی دیگر ازمحصولات پروژکتورهای استخری است که مناسب برای استفاده درعمق آب هستند.اغلب در غالب توکار و روکار ارائه میشوند و هم برای روشنایی در استخرها قابل استفاده هستند و هم برای نورپردازی حوض ها، دریاچه های مصنوعی و... نیز استفاده میشوند. برای دفع حرارت تولید شده توسط LED ها دارای عایق بندی قوی هستند.

انواع مختلف چراغ استخر بر اساس نوع نصب آنها

 چراغ های استخر بر اساس نوع نصب روی دیواره استخر به دو نوع "چراغ های توکار و "چراغ های روکار" تقسیم می شوند.

 

چراغ استخر توکار : چراغ های استخر توکار دارای پوسته ای بتنی هستند و در داخل دیواره قرار میگیرند سطح آن تقریبا با سطح دیوار استخرهم سطح میشود و این امر باعث زیبایی ظاهری استخرشما  نیز میشود . این نوع چراغ ها معمولا دارای شعاع نور کمتری نسبت به چراغ های روکار هستند.بهرحال از چراغ های استخری روکار استقبال خوبی میشود.

مهم ترین نقطه ضعفی که دارا میباشند ،سختی تعویض چراغ ها میباشد.

چراغ استخر روکار : در نصب چراغ های استخری روکار ابتدا باید جای مناسب برای چراغ انتخاب شود تا بتواند نور را به خوبی منتشر سازد. روی دیواره  استخر نصب میشود و به همین دلیل، سطح آنها نسبت به سطح دیواره استخر کمی برآمدگی دارد.  همچنین چراغ های استخر روکار،از  شعاع نور گسترده تری  برخوردار هستند .

اطلاعات فنی که باید در چراغ استخری در نظر گرفته شود:

چراغ استخری باید دارای استاندارد IP68 باشد و تماما ضد آب باشند.

قطر کابل برای چراغ استخری و آبنما به تعداد چراغهایی که به یک کابل متصل می شود و همچنین توان هر یک از  چراغهای استخر بستگی دارد.

به علت خطر برق گرفتگی چراغ آبنما و چراغ استخری باید دارای ولتاژ کارد کرد 12v و یا 24v  باشد .

قابل ذکر است  فاصله ترانس هرچه  از چراغ استخری بیشتر شود،اندازه سیم را بیشتر میکنیم و آمپر ترانس ها را نیز افزایش میدهیم.

چند چراغ در استخر نصب کنیم ؟

این امر به عوامل مختلفی از جمله انداره استخر ،عمق استخر و دلایل شما برای نصب چراغ ها بستگی دارد. به ازاء هر متر مربع سطح استخر، حدود 5.4 وات نور چراغ هالوژنمورد نیاز است. با توجه به اینکه راندمان چراغ هایLEDبین 3 تا 5 برابر چراغ های هالوژن است،  عدد بدست آمده را تقسیم بر عددی بین 3 تا 5 می کنیم تا تعداد چراغ های استخری LED محاسبه شود.

نکته :

  • توصیه میشود از لامپ های استخری led که ضد آب هستند برای کنار پله های استخر استفاده کنید ،هنگام عبور اگر به مقداری کافی نور وجود نداشته باشد امکان لیز خوردن وپیش آمدن حادثه زیاد است. برای بهتر نشان دادن عمق پله ها و همچنین اختلاف سطح طبقات پله معمولا لامپ ها را مقابل هم و یا به طرف پایین در نظر میگیرند
  • رنگ استخر بر ظاهر و نوردهی چراغ های استخرشما تاثیر میگذارد. استخرهایی با رنگ روشن نورا را منعکس میکنند درحالی که رنگ های تیره تر نور را جذب میکنند بنابرین اگر سطح داخلی رنگ روشن است میتوانید از چراغ های رنگی یا سفید استفاده کنید اما اگر استخر شما از پوششی تیره برخودار است بهترین گزینه  استفاده از نور سفید رنگ میباشد


منابع:

https://www.swimmingpool.com/products/pools&spas/lighting/