با آغاز فصل تابستان و شروع گرما مصرف آب و برق افزایش میابد. ما میتوانیم با صرفه جویی در مصرف برق به کمتر شدن آلودگی های محیط زیستی، گرم شدن زمین و... کمک کنیم. همچنین اگر همه ی ما باهم در مصرف برق کوشا باشیم و انرژی های برق را هدر ندهیم میتوان به گرم ترین مناطقی که در ایران ما وجود دارد و از نعمت برق بی بهره است نیز کمک کنیم تا آن ها نیز از برق  در این فصل گرما بی بهره نماند.

در این مقاله سعی داریم چند مورد از راه های صرفه جویی در مصرف برق را در هنگام  فصل تابستان برای شما  بیان کنیم

پس با ما همراه باشید.

  • لامپ های قدیمی را عوض کنید

شاید به نظر برسد که تعویض لامپ تاثیری در کاهش مصرف انرژی ندارد اما باید این نکته را در نظر بگیرید که لامپ های رشته ای 98 درصد از انرژی را بصورت گرما هدر میدهد در صورتی که لامپ های  ال ای دی و یا لامپ های فلورسنت  علاوه بر اینکه انرژی کمتری را مصرف میکنند از عمر بالاتری نیز برخوردارند. قابل ذکر است که لامپ های کم مصرف نسبت به لامپ های رشته ای 5 برابر روشنایی بیشتری را تولید میکنند.

  • هرگز نشه فراموش لامپ اضافی خاموش

همه ما این جمله را زیاد شنیدیم اما در انجام اینکار گاها کوتاهی میکنیم. یکی از راه های بسیار ساده برای صرفه جویی در مصرف برق، خاموش کردن لامپ هایی است که بی جهت روشن هستند. فراموش نکنید هنگامی که از خانه، محل کار و... خارج میشوید حتما لامپ ها را خاموش کنید .

  • به کولر ها اجازه استراحت کردن بدید

کولرهای آبی مصرف انرژی کمتری را نسبت به کولرهای گازی دارند. هنگامی که میخواهید از کولر استفاده کنید پوشال های کولر را تعویض کنید و برای کولر خود یک سایبان نصب کنید این کار باعث میشود انرژی کمتری مصرف شود و از اتلاف شدن انرژی کاسته شود. همچنین سعی کنید در طول روز بیش از اندازه از کولر استفاده نکنید و یا حداقل  در حالت دور آهسته قرار دهید زیرا هنگامی که کولر خود را در دور تند تنظیم میکنید علاوه بر اینکه به موتور کولر فشار زیادی وارد میشود، مصرف انرژی نیز افزایش میابد. این نکته را از خاطر نبرید  که در هنگام ترک خانه، محل کار و.... حتما کولر را خاموش کنید .

  • وسایل برقی اضافی را از برق بکشید

آیا میدانستید هنگامی که لوازم برقی خاموش است اما دو شاخه آن به برق متصل است برق مصرف میشود ؟

در فصل تابستان اگر قصد سفر رفتن دارید حتما بخاطر داشته باشید تا تلوزیون، رایانه،  لوازم برقی کوچک مانند شارژر، وسایل برقی آشپزخانه را حتما از برق بکشید . البته قابل ذکر است این نکته فقط در مورد سفر صدق نمیکند بلکه در طول روز نیز در صورت احتیاج نداشتن به برخی از وسایل برقی حتما آن ها را پریز برق جدا کنید. .

  • به پیک مصرف توجه کنید

معمولا از نیمه شب تا صبح به دلیل خاموش بودن تلویزیون و و وسایل برقی دیگر ، از پیک مصرف برق خارج میشویم .بهتر است در این زمان از ماشین لباسشویی، اتو و... استفاده کنید و در هنگام ظهر در ساعات ( 12 تا 16 و 20 تا 24 ) که اوج مصرف است از لوازم برقی پر مصرف  به طور همزمان استفاده نکنید 

  • در تابستان از آب گرم کمتر استفاده کنید

در هنگام شست و شو سعی کنید از آب گرم کمتر استفاده کنید. برای اینکه آب گرم شود، انرژی زیادی مصرف میشود . 

حتما از اینکه لوله کشی آب گرم شما عایق هست مطمئن شوید تا در هنگام انتقال آب انرژی کمتری هدر رود . همچنین سعی داشته باشید تا زمان حمام رفتن را کاهش دهید تا علاوه بر مصرف در انرژی در مصرف آب نیز صرفه جویی شود .

  • برچسب انرژی را در نظر بگیرید

هنگامی که قصد دارید وسایل برقی خریداری کنید حتما به برچسب انرژی آن توجه کنید، سعی کنید وسایل برقی را انتخاب کنید که بهره وری وسایل در بالاترین سطح و مصرف انرژی آن در پایین ترین سطح ممکن باشد.

همچنین فراموش نکنید وسایل برقی را که نیاز ندارید، حتما از برق بکشید .

با رعایت نکات بالا میتوانید سهم بزرگی در کاهش مصرف انرژی داشته باشید .

# دوستدار زمین و طبیعت باشیم ...