یکی از فضاهای بسیار مهم درخانه آشپزخانه است.آشپزخانه علاوه بر مکانی جهت پخت و پز مکانی برای جمع شدن اعضای خانواده برای صرف غذا نیز هست، در نتیجه نورپردازی این مکان می بایست از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار باشد تا به محیطی گرم و صمیمی تبدیل شود. اصولا وجود پنجره در این محیط بعنوان یک منبع نور طبیعی در نظر گرفته میشود اما این بدان معنا نیست که تاثیر مهم نورمصنوعی را نادیده بگیریم. بهتر است برای نورپردازی محیط آشپزخانه از هر دو نور طبیعی و مصنوعی استفاده گردد.

لوستر های کاربردی

از مهم ترین وسایل روشنایی برای نورپردازی محیط آشپزخانه، لوسترها هستند. لوسترهای آشپزخانه انواع مختلفی دارند که شما میتوانید هریک را متناسب با سلیقه خود تهیه کنید وبا استفاده از آن جلوه زیبایی به آشپزخانه خود ببخشید. همچنین با در نظر گرفتن دکوراسیون کلی خانه خود میتوانید از لوسترهای مدرن در بالای میز ناهار خوری و یا در قسمت بالای جزیره استفاده کنید.

همچنین میتوانید در داخل و قسمت زیرین کابینت از چراغ های مختلفی مانند چراغ های زیر کابینتی ، لامپ های ال ای دی، ریسه شلنگی ال ای دی ،لامپ های هالوژن و... استفاده کنید. بهتر است این چراغ ها در جلوی کابینت و در حد فاصل چند سانتی متری با درب نصب شوند.

برای روشنایی داخل کابینت ها میتوانید از ریسه های ال ای دی نیز استفاده کنید، قابل ذکر است برای کابینت هایی که درب های شیشه ای دارند و بعنوان دکور از آن ها استفاده میشوند میتوان در قسمت عقبی کابینت یکی از انواع لامپ های ال ای دی را نصب کرد و با این روش وسایل تزیینی قرار داده شده جلوه بسیار زیبا و منحصر به فردی پیدا خواهند کرد.

کانتر یا جزیره

محل دیگری که نیاز به روشنایی دارد کانترها هستند. کانترها به منبع نوری نیاز دارد که نور را در سطع کانتر آشپزخانه منتشر کند تا از بازتاب نور جلوگیری به عمل آید. با نصب چراغ های زیر کابینتی و یا چراغ های توکارروشنایی مناسبی به کانتر خود اهدا میکنید. منبع روشنایی دیگری که میتوان از آن استفاده نمود آویزها هستند آویزها را با توجه به اندازه جزیره از یک یا سه چراغ آویز میتوانید نصب کنید، توجه داشته باشید فاصله آویزها باید از سطح جزیره 75 سانتی متر باشد .

همچنین برای نورپردازی و زیبایی بخشیدن به جزیره خود میتوانید از نور مخفی و نورخطی در زیر جزیره خود نیز استفاده کنید.

آویزهای کافی شاپی نیز یکی دیگر از انواع چراغ ها برای نورپردازی است که دارای انواعی مختلف و متناسب با هر سلیقه ای هستند، شما میتوانید باتوجه به دکوراسیون خود از آویزهای کافی شاپینیز استفاده کنید.

دیمر

دیمرها را در برنامه خود قرار دهید، برای هر یک از قسمت ها نور مناسبی را با استفاده از دیمرها انتخاب کنید، دیمرها باعث صرفه جویی در مصرف برق نیز میشوند.

خاطر نشان میگردد ،آشپزخانه قلب خانه است با ایجاد روشنایی زیبا، فضایی دلنشین و گرمی را برای خانواده خود ایجاد کنید.