نورپردازی صحیح و اصولی در پارکینگ ها به جهت ایجاد ایمن سازی فضای عبور و مرور و ایجاد وضوح دید بسیار با اهمیت می باشد. برای ایجاد نورپردازی مناسب برای پارکینگ می بایست پارکینگ را اندازه گیری نمایید.

دفتر راهنمای روشنایی انجمن مهندسی نور (IES) اندازه گیری نور را به ازای هر فوت مربع در پارکینگ‌های مسکونی برابر با ۵۰ لومن و ۳۰۰ لومن در هر فوت مربع در مناطق تجاری توصیه می‌کند. یک قانون خوب برای هدف قرار دادن ۵۰ لومن در هر فوت مربع برای روشنایی محیطی، ۳۰۰ لومن در هر فوت مربع در مناطقی که نیاز به روشنایی موضعی دارند و ۷۵ لومن متوسط در هر فوت مربع برای روشنایی تأکیدی است. پس از اندازه گیری فضای مورد نظر نوبت به انتخاب روشنایی مناسب می رسد. روشنایی پارکینگ ها می بایست به صورتی باشد که به صورت یکنواخت بوده و سایه ها را کاهش دهد تا دید بهتری را برای افراد ایجاد کند.

جهت نورپردازی سقف می بایست به انواع نورپردازی سقفی توجه داشت:

نورپردازی محیطی: نور بالایی بوده و جهت روشن نمودن دیوارها و کف استفاده می شود تا افراد بتوانند به راحتی حرکت نمایند.

نورپردازی موضعی: بیشتر برای مناطقی مانند انبار استفاده می شود تا بتواند افزایش دید را ایجاد نماید.

نورپردازی تاکیدی: نوعی نورپردازی مابین دو نوع نورپردازی بالا بوده و در پارکینگ‌ های بزرگ که مسیری برای رفت و آمد افراد را دارند استفاده میشود.

برای ایجاد نورپردازی سقفی می توان از وسایل روشنایی به شرح ذیل استفاده کرد:

وسایل روشنایی محیطی: معمولاً شامل چراغ‌های داخلی و همچنین چراغ‌های گرد یا خطی است که به سقف می چسبند.

وسایل روشنایی موضعی: شامل چراغ‌های آویزان هستند که از نوارهای قابل تنظیم چهار تا هشت عددی تشکیل شده‌اند که از سقف آویزان می‌شوند.

وسایل روشنایی تأکیدی: شامل آویزهای ریسه‌ای‌ هستند که از سقف به سمت دیوارهای کشیده شده‌اند تا تأکید بیشتر بر برخی از مناطق داشته باشد.

در هنگام نورپردازی پارکینگ ها بهتر است به نکات ذیل توجه کرد:

  1. استفاده از سنسورهای حرکتی: سنسورهای حرکتی متصل به روشنایی پارکنیگ می‌توانند مصرف برق را کاهش دهند و با خاموش کردن خودکار چراغ‌ها پس از مدت مشخص، در صورت عدم امکان حرکت در فضا، مصرف برق را کاهش دهند.
  2. از ترکیب نور طبیعی نیز استفاده شود: بهتر است برای پارکینگ از پنجره برای دریافت نور طبیعی نیز استفاده گردد.
  3. بهتر است به جای استفاده از لامپ های رشته ای از لامپ های ال ای دی استفاده شود تا ضمن صرفه جویی در برق، فضای بیشتری روشن گردد.

لازم به ذکر است که نورپردازی صحیح برای کنترل بهتر خودرو، رفت و آمد راحت، دید بهتر و همچنین ایجاد امنیت بسیار مهم بوده و می بایست توجه ویژه ای را بدان مبذول کرد.