گرچه اغلب گمان میکنند توماس ادیسون مخترع لامپ است، اما او نه اولین و نه تنها کسی بود که سعی در ساخت یک لامپ را داشت. مانند تمام اختراعات بزرگ ، لامپ را نمیتوان به یک مخترع اعتبار داد. درواقع یک سری پیشرفت های کوچک در ایده های مخترعین قبلی بود که منجر به ایجاد لامپ هایی شد که امروزه در خانه های خود استفاده می کنیم. درحقیقت بعضی از تاریخدانان ادعا میکنند که بیشتر از 20 مخترع لامپهای رشته ای، قبل از نسخه ادیسون وجود داشت.

بااین حال،نسخه ادیسون بخاطر سه عامل ازمابقی نسخه های قبلی  پیشی گرفت،: یک ماده رشته ای موثر ، یک خلا بالاتر از آنچه دیگران توانستند به دست آورند و یک مقاومت بالا توزیع برق و همچنین نظر اقتصادی مقرون به صرفه.

مخترعین لامپ!

در سال 1800 ، مخترع ایتالیایی الساندرو ولتا به طور تصادفی روشنایی الکتریکی را کشف کرد. او در آن زمان در حال تولید باتری بود، باتری هایی که به "شمع های ولتاییک" معروف هستند . این باتری ها از لایه های انباشته روی و مس با مقوایی که آغشته به آب نمک بودند،ساخته شده اند. این اتصال در انتها توسط یک سیم مسی متصل می شد، وقتی مدار بسته میشد ،سیم شروع به درخشیدن میکرد واینگونه اولین چراغ برق به طور کاملا تصادفی اختراع شد.

در سال 1802 شیمی دان انگلیسی هامفری دیوی اولین لامپ الکتریکی را اختراع کرد. در سال 1802 ،شیمی دان انگلیسی همفری دیوی،اولین چراغ برق را اختراع کرد. او با برق آزمایش میکرد و یک باتری الکتریکی اختراع کرد. وقتی سیمها را به باتری و یک تکه کربن وصل کرد ، کربن درخشید و نور تولید کرد.اختراع وی به لامپ قوس الکتریکی نیز معروف بود.

طی چندین دهه، مخترعان دیگری نیز لامپ اختراع کردند اما طرحی برای کاربرد های تجاری در نظر گرفته نشده بود. به طور واضح تر ، در سال 1840 ، دانشمند انگلیسی وارن د لارو، یک رشته پلاتین را در یک لوله خلا محصور کرد و جریان الکتریکی را از آن عبور داد، این طرح به این مفهوم بود که نقطه ذوب بسیار بالای پلاتین به آن اجازه می دهد تا در دمای بالاتری کار کند،همچنین در محفظه تخلیه، مولکول های گاز کمتری برای واکنش با پلاتین وجود دارد و این امر باعث طولانی تر شدن عمر لامپ میشود . گرچه یک طراحی کارآمد بود ، اما هزینه بالای مواد مانع از موفقیت تجاری لامپ شد.

                                             

در سال 1841 فردریک دو مولینز انگلیسی ، اولین رشته لامپ کربنی ، لامپ رشته ای را ثبت کرد. این رشته از زغال پودری گرم شده بین دو سیم پلاتین ساخته شده است.  و این یک راه حل بسیار مقرون به صرفه بود.
متأسفانه ، در آن زمان ، هیچ راهی برای ایجاد خلا-با کیفیت بالا در لامپ برای جلوگیری از سوختن سریع رشته وجود نداشت و باعث شد این فناوری بسیار ابتدایی باشد.
در سال 1850 فیزیک دانی انگلیسی بنام جوزف ویلسون سوان با قرار دادن رشته های کاغذی گازدار در یک لامپ شیشه ای تخلیه شده یک "لامپ" ایجاد کرد. و تا سال 1860 او نمونه اولیه خود را داشت ، اما فقدان خلا خوب و تأمین کافی برق منجر به طول عمر بسیار کوتاه آن شد،با این اوضاع ،در سال 1870 پمپ های خلا بهتری در دسترس قرار گرفتند و سوان آزمایش های خود را روی لامپ ها ادامه داد. در سال 1878 ، سوان با استفاده از یک نخ پنبه ای ، یک لامپ ماندگارتر ایجاد کرد که مشکل سیاه شدن لامپ را نیز از بین برد.
در ژوئیه 1874 یک حق ثبت اختراع کانادایی توسط یک برقکار تورنتو به نام هنری و ودوارد و یکی از همکارانشان ماتیو ایوانز ثبت شد. آنها لامپهای خودرا به وسیله میله های کربنی که بین الکترودها در سیلندرهای شیشه ای پر از نیتروژن نگهداری می شدند ،با اندازه ها و شکل های مختلف تولید کردند. وودوارد و ایوانز تلاش کردند تا لامپ خود را تجاری کنند ، اما موفق نشدند. آنها سرانجام حق اختراع خود را در سال 1879 به ادیسون فروختند.

اولین لامپ و ادیسون !

بین سالهای 1878 - 1880 ادیسون و تیمش بیش از 3000 طرح مختلف ممکن را آزمایش کردند. آنها همچنین 6000 گیاه مختلف را آزمایش کردند تا مواد مناسب برای رشته را پیدا کنند. سرانجام ، آنها روی بامبو گازدار نتیجه گرفتند و قادر به سوختن بیش از 1500 ساعت شدند واین موفقیت در مقایسه با لامپ‌های قبلی که تنها برای چند دقیقه می‌توانستند روشن باشند فوق‌العاده به نظر می‌رسید.

                                       

                                          

چه کسی لامپ الکتریکی را که امروز می شناسیم اختراع کرده است؟
در سال 1910 ویلیام دیوید کولیج ،رشته تنگستن را ایجاد کرد ، که می تواند از رشته های کربن روشن تر و طولانی تر بسوزد. تنگستن، دارای بالاترین نقطه ذوب از هر عنصر است و هنوز هم در لامپ های رشته ای از آن استفاده می شود.

لامپ های ال ای دی را چه کسی اختراع کرد؟
نیک هولونیاک در دهه 1960 در حالی که سعی در ایجاد لیزر داشت ، به طور تصادفی لامپ LED قرمز را اختراع کرد. اگرچه این فناوری جدید نبود ، اما او اولین کسی بود که به فکر ثبت آن برای روشنایی افتاد.. طی چند سال ، LED های زرد و سبز به مخلوط اضافه شدند و طبق برنامه DOE در چندین برنامه از جمله چراغ های نشانگر ، نمایشگرهای ماشین حساب و چراغ های راهنمایی استفاده شدند.

 LEDآبی در اوایل دهه 1990 توسط ایسامو آکاساکی ، هیروشی آمانو و شوجی ناکامورا ، گروهی از دانشمندان ژاپنی و آمریکایی ایجاد شد و به همین دلیل برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 2014 شدند.  LED آبی به دانشمندان اجازه می دهد تا با پوشاندن دیودها با فسفر ، لامپ های LED سفید را نیز ایجاد کنند.

چه کسی لامپ فلورسنت را اختراع کرد؟
اگر فکر می کنید لامپ فلورسنت به عنوان یک اختراع مدرن است ، اشتباه می کنید. مسیرهای آن را می توان از اوایل سال 1856 هنگامی که هاینریش گایسلر و ریاضیدان جولیوس پلاکر لوله Geissler Tub (لوله تخلیه گاز) را اختراع کردند در نظر گرفت.


چند تاریخ قابل توجه ...

در سال 1920 اولین لامپ مات تولید شد و قابل تنظیم لامپهای پرتو قدرت برای چراغهای جلو اتومبیل ، و نور نئون است.
دهه 1930 ، دهه سی میلادی شاهد اختراع لامپ های یکبار مصرف کوچک برای عکاسی و لامپ برنزه کننده فلورسنت بود.
دهه 1940 - اولین لامپ های رشته ای با نوری نرم اختراع شد
دهه 1950 - لامپهای  هالوژن تولید شدند
دهه 1980 - هالیدهای فلزی با قدرت کم  ایجاد می شوند
و دهه 1990 - لامپ های با عمر طولانی و لامپ های کم مصرف فلورسنت اولین بازی خود را انجام دادند 

حال شما چه فکری میکنید!

به نظرشما چه کسی لامپ را اختراع کرد؟ آیا شیمی دان انگلیسی؟همفری دیوی ،هنری و دوارد  و یا حتی برنده جایزه نوبل!

منابع :

https://www.livescience.com/43424-who-invented-the-light-bulb.html

https://www.bulbs.com/learning/history.aspx

https://blog.bricsys.com/who-invented-the-light-bulb